قرص گلی بن کلامید ناژو 5
  نام محصول : قرص گلی بن کلامید ناژو 5
قرص گلی بن کلامید ـ ناژو 5 میلی گرمی

این دارو برای درمان بیماری فعلی شما تجویز شده است لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران خودداری نمائید .

راهنمائیهای عمومی :

قبل از مصرف اين دارو در موارد زير با پزشك خود مشورت كنيد:

- سابقه واكنشهاي حساسيتي و غير عادي نسبت به اين دارو و يا تركيبات مشابه از قبیل سولفونیل اورهها، سولفونامیدها ، دیورتیکهای تیازیدی و یا مواد غذایی ، رنگهاو مواد حفاظت کننده .

- در صورت مصرف همزمان داروهای دیگر از قبیل: الکل، ضد انعقادیها مثل کومادین، ضد قارچها مثل فلوکنازول، آسپارژیناز، کورتیکوستروئیدها، دیورتیکهای تیازیدی، لیتیم، ،مهارکننده های بتا آدرنرژیک، سیمتیدین، رانیتیدین، سیکلوسپرین، فلوروکینونها، گوانیتیدین، کینیدین، سالیسیلاتها در دوز بالا، مهار کنندههای MAO ، کلرامفنیکل و هر نوع داروی دیگر.

- در دوران بارداری و شیردهی

- در صورت وجود بیماری نظیر کمای دیابتی، اسیدوز، سوختگی شدید، کتواسیدوز دیابتی، جراحی بزرگ، ترومای شدید و در بیماریهای گوارشی( انسداد روده، تهوع طولانی، اسهال شدید)، کلیوی، کبدی ، پرکاری تیروئید و نیز مواردی که قند خون بالا و یا پایین می شود.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود مگر به تشخیص پزشک متخصص.

هشدارها:

- در صورت بروز علائم کاهش قند خون ( گرسنگی، عرق سرد، طپش قلب و....) حتما مواد قندی میل نمایید و به پزشک مراجعه نمایید.

- در صورت بروز علائم افزایش قند خون ( تکرر ادرار، خشکی دهان، تاری دیدو....) حتما به پزشک مراجعه نمایید.

- لازم است فرد بیمار و یکی از نزدیکان وی در زمینه پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی در افراد دیابتی آموزش لازم را دریافت نمایند.

- در حین مصرف دارو پوست بدن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

مقدار و نحوه مصرف دارو :

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین مـی کند ولـی مقدار مصرف معمولی این دارو در افراد بزرگسال به قرار زیر است : ابتدا مقدار 5/2 تا 5 میلی گرم یک بار در روز همراه با غذا شروع می شود در صورت عدم کنترل علائم بیماری مقدار مصرف را می توان هفته ای 5/2 میلی گرم افزایش داد . در صورت حساسیت بیمار به علائم کاهش قند خون با مقدار 25/1 میلی گرم روزانه شروع می شود. برای درمان نگهدارنده مقدار 25/1 تا 20 میلی گرم ( مقادیر بیشتر از 10 میلی گرم به دو دوز ) در روز همراه با غذا مصرف می شود .

در افراد سالمند به قرار زیر است : ابتدا مقدار 25/1 تا 5/2 میلی گرم یک بار در روز همراه با غذا شروع می شود در صورت عدم کنترل علائم بیماری مقدار مصرف را می توان هفته ای 5/2 میلی گرم افزایش داد .

حداکثر مقدار مصرف در بزرگسالان 20 میلی گرم در روز می باشد.

کارآیی و بی ضرری این دارو در کودکان مشخص نشده است.

برای بررسی پیشرفت درمان مرتباً به پزشک مراجعه کنید .

در صورتیکه مصرف یک دوز دارو را فراموش نمودید به محض یادآوری آن را مصرف کنید . در صورتیکه زمان مصرف دوز بعدی رسیده باشد از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید .

عوارض جانبی :

هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز بشود اگر چه تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی شود لیکن در صورت بروز هر یک از عوارض زیر به پزشک مراجعه کنید : خیلی شایع – هیپوگلیسمی( گرسنگی، عرق سرد، طپش قلب و....)، افزایش وزن. شیوع کم- اریتم مولتی فرم( خارش، قرمزی و لکه پوستی)، هیپوگلیسمی شدید. نادر- کم خونی، لکوپنی، آگرانولوسیتوز، پانسیتوپنی، اختلالات کبدی، کلستاز، ائوزینوفیلی، ترومبوسیتوپنی.در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک مشورت کنید : خیلی شایع- گیجی، منگی، تغییر حس چشایی، اختلالات گوارشی، سردرد، پر ادراری.

شرایط نگهداری:

- دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید .

- از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری کنید .

- دور از نور و رطوبت و در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد نگهداری کنید .

بسته بندي
قرص گلی بن کلامید-ناژو 5 ميلي گرمي، 10 بليستر 10 عددي در يك جعبه همراه با برگه راهنمای مصرف بیمار توسط شرکت دارویی ایران ناژو تهیه می گردد.