کرم موضعی کـاپسایسین ناژو 0.075 %
  نام محصول : کرم موضعی کـاپسایسین ناژو 0.075 %
کرم موضعی کـاپسایسین ناژو 0.075 %


فارماکولوژی

کـاپسایسین مشتق یک مـاده شیمیایـی طبیعـی از گیاهان خــانواده سـولاناس(Solanaceae) می باشد. کاپسایسین یک ضد التهاب سنتی به حساب نمی آید و شواهد حاکی از آن است که دارو باعث عدم حساسیت مفاصل و پوست به درد با کاهش یا اجتناب از تجمع ماده P در نورون های حسی محیطی می شود . ماده P واسطه شیمیایی اصلی انتقال پالس های دردیاست که از اعصاب محیطی به سیستم اعصاب مرکزی می روند .

موارد مصرف

برای بهبودی موقت دردهای ناشی از آرتریت روماتوئید ، استئوآرتریت و نورالژی هایی همچون دردهای بعد از بیماری زونا (Post herpetic neuralgia) یا نوروپاتی دردناک دیابتی استفاده می شود. همچنین تحقیقات جدید نشان می دهند که کاپسایسین در درمان بیماری هـایی چون پسوریازیس ، ویتیلیگو ، خارش های مقاوم ، نورومای ناشی از برداشتن سینه (Postmastectomy neuroma) یـا قطـع عضو (سنـدرم فانتـوم) و همچنین وستیبولیت ولـوار (vulvar vestibulitis)، Apocrine Chromhidrosis و Reflex Sympathetic dystrophy به کـار می رود .

شایان ذکر است که در فرم گیاهی Capsaicin Oleoresin مقدار نامشخصی از ماده موثره موجود است ولی در فرم سنتتیک آن در صد مشخصی از ماده موثره وجود دارد.

روش و مدت مصرف

حداکثر روزی 4-3 بار بر روی محل مبتلا مالیده شود . پس از مالیدن کرم بوسیله انگشتان ، انگشتان باید شسته شود. اما اگر دارو برای آرتریت دست ها استفاده می شود دست ها را حداقل تا 30 دقیقه بعد از استفاده از کرم نشوئید.

زمان مورد نیاز برای کاهش درد بسته به نوع درد متفاوت می باشد که معمولاً در آرتریت ها حدود 2-1 هفته و نورالژیا 6-4 هفته زمان مورد نیاز است . از بانداژ کردن محکم ، موضعی که دارو مالیده شده است باید اجتناب ورزید.

موارد منع مصرف

در صورت حساسیت به کاپسایسین و یا میوه های گیاه Capsicum (مانند فلفل قرمز) ، در کودکان زیر 2 سال و در نواحی ای که پوست آسیب دیده یا تحریک شده نباید مصرف گردد . از تماس کرم با چشم خودداری گردد.

عوارض جانبی

کرم موضعی کاپسایسین ـ ناژو عوارض جانبی سیستمیک ندارد . عوارض جانبی معمول این دارو شامل سوزش ، گرمی ، خارش ، قرمزی در ناحیه مورد مصرف و سرفه و تحریک دستگاه تنفسی در اثر استنشاق باقیمانده ذرات کرم می باشد.

راهنمائیهای عمومی

عارضه سوزش در محل استعمال بیشتر در طول روزهای اول درمان دیده می شود و این حساسیت اغلب بعد از چندین بار استفاده رفع می گردد . اگر این عوارض تشدید شد یا علائم بیش از 14 الی 28 روز باقی ماند ، باید دارو را قطع کرد و با پزشک مشورت نمود . در طول 1 تا 2 هفته اول درمان ، استفاده از لیدوکائین موضعی قبل از استفاده از کرم به منظور کاهش سوزش اولیه می تواند مفید باشد .

کاهش دوز مصرفی کرم باعث کاهش حساسیت نمی گردد و فقط ممکن است باعث افزایش طول مدت حساسیت شود و یا باعث کاهش اثر درمانی دارو گردد .

عوامل محیطی مانند گرما ، رطوبت ، لباس یا بانداژ ، حمام در آب گرم و یا عرق کردن ممکن است باعث افزایش حساسیت نسبت به کاپسایسین گردد .

سـرفه و تحریک دستگاه تنفسی در اثـر تنفس باقیمانده کـرم خشک شده (بـر روی پوست) ایجاد می شود ، بنابراین از تنفس باقیمانده کرم خودداری نمائید .

نحوه نگهداری

در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد نگهداری و از یخ زدگی محافظت گردد . دور از دسترس اطفال قرار گیرد .

بسته بندی

کرم موضعی کاپسایسین ـ ناژو 0.075 درصد در تیوب های آلومینیومی 60 گرمی و در داخل جعبه موجود است .