پماد رکتال آنتی هموروئید ناژو
  نام محصول : پماد رکتال آنتی هموروئید ناژو

پماد رکتال آنتی هموروئید ناژو                                                       ANTIHEMORRHOID-Najo Ointment

 

هر گرم از پمادحاوی 180 میلی گرم زینک اکسید، 50 میلی گرم لیدوکائین، 35 میلی گرم آلومینیوم ساب استات و 2.75 میلی گرم هیدروکورتیزون استات است.


فارماکولوژی:

لیدوکائین با ثبوت غشای عصبی بوسیله مهار ورود یون ها موجب عدم شروع و یا عدم هدایت پالس های عصبی و اثرات موضعی بی حسی می‌شود. هیدروکورتیزون با اتصال به گیرنده های گلوکوکورتیکوئیدی در سیتوزول سلول ها به هسته وارد و موجب سنتز پروتئین های مهارکننده سیستم ایمنی از قبیل فسفولیپاز A2، و نیز لیپوکورتین1 موجب کاهش و مهار فعالیت سیستم ایمنی می‌شود. زینک اکسید با زخم و ترشحات پوست، نمک روی محلول ایجاد می کند که خاصیت قابض، خشک کننده و ضد میکروبی ملایم دارد. آلومینیوم ساب استات خاصیت قابض داشته و با جذب آب از بافت متورم سبب کوچک شدن هموروئید و در نتیجه تسکین سوزش، خارش و تحریک می گردد.

موارد مصرف:

پماد آنتی هموروئید- ناژوجهت رفع علائم هموروئید ، شقاق و التهاب در مقعد و نیز اگزمای حاد یا مزمن مقعد استفاده می‌شود.

 

مقدار مصرف:

در روز اول تا 4 بار در روز، سپس 2 بار در روز به مقدار کافی از پماد مصرف شود.

حداکثر مدت مصرف دارو 1 تا 2 هفته است در غیر این صورت بررسی در خصوص آن باید صورت گیرد. در اطفال کارایی دارو مشخص نیست و مصرف آن توصیه نمی شود. در طی دوران درمان، مراقبت های بهداشتی از قبیل شستشوی موضع و خشک نمودن با پارچه کتانی توصیه می شود.

هشدار ها و احتیاطات:

مصرف دراز مدت آن باعث آتروفی پوست ناحیه مورد مصرف می شود. مصرف همزمان پماد یا شیاف آنتی هموروئید با داروهای حاوی کورتیکوستروئید موجب افزایش عوارض جانبی کورتیکوستروئیدها می شود. در صورت آلوده بودن موضع مورد مصرف به قارچ، از داروهای ضد قارچ موضعی نیز استفاده شود.

موارد منع مصرف:

در واریسلا ، عفونت های قارچی، عفونت های شدید (شامل هرپس سیمپلکس)، بیماری های مقاربتی (سیفلیس و گنوره آ)، عفونت های ویرال و سل در موضع مورد درمان منع مصرف دارد. در صورت حساسیت قبلی در مصرف هیدروکورتیزون و یا سایر کورتیکوستروئیدها و زینک اکسید، لیدوکائین و آلومینیوم ساب استات نیز منع مصرف دارد.


عوارض جانبی:

شایع: واکنش های پوستی ( فولیکولیت آلرژیک، واکنش موضعی، خونریزی، سوزش، خارش، خشکی)

نادر: آتروفی پوست،تلانژکتازیا، استریا و آکنه استروئیدی

 

شرایط نگهداری:

دارو در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد نگهداری و از یخ زدگی محافظت شود.

بسته بندی:

هر جعبه محتوی 1 تیوپ 15 گرمی پماد رکتال آنتی هموروئید-ناژو به همراه یک عدد اپلیکاتور و برگه راهنمای مصرف بیمار می باشد.