پماد موضعی تریامسینولون ان. ان.- ناژو
  نام محصول : پماد موضعی تریامسینولون ان. ان.- ناژو

تریامسینولون ان. ان.- ناژو                                                                                                           Triamcinolone N.N.-NAJO  

پمادموضعی                                                                Topical Ointment

هرگرم از پماد موضعی تریامسینولون ان. ان.- ناژو محتوی 1 میلی گرم تریامسینولون استانوید، 2.5 میلی گرم نئومایسین سولفات و 100 هزار واحد نیستاتین است.

فارماکولوژی

کورتیکواستروئیدها از دیواره سلولی نفوذ نموده و به گیرنده های سیتوپلاسمی سلولها متصل شده و درنهایت با ترکیب با DNA سلول از طریق تحریک mRNAموجب افزایش سنتز آنزیمهای مهارکننده واکنشهای التهابی و کاهش علائم التهابی می شوند.نیستاتین دارای خاصیت ضد قارچ مانند سوشهای کاندیدا و تریکوفایتون ها می باشد، نیستاتین با اتصال به استرولها در دیواره سلولی و با  تغییر در نفوذپذیری غشایی موجب نشت اجزای سلولی در قارچها می شود. نئومایسین نیز با مهار سنتز پروتئین در باکتریهای حساس موجب ازبین رفتن آنها می شود و بیشتر بر روی سوشهای گرم منفی تاثیر دارد.

موارد مصرف

در موارد درماتوزهای مقاوم همانند پسوریازیس که عفونت ثانویه باکتریایی و یا کاندیدیا وجود داشته و یا مشکوک به بروز عفونت در صورت بانداژ است.

موارد عدم مصرف

در صورت ابتلا به هرپس سیمپلکس، رزآسه، آکنه ولگاریس، درماتیت اطراف دهان، عفونت توبرکلوز پوستی، آبله مرغان یا سایر عفونتهای ویروسی پوست، کاندیدیازیس، در صورت وجود بیماریهای گوشی ( بخصوص در اوتیت گوش خارجی) و نیز هر گونه حساسیت  قبلی در مصرف تریامسینولون و یا سایر کورتیکوستروئیدها، نیستاتین،  نئومایسین و یا سایر آنتی بیوتیکهای دیگر از قبیل آمیکاسین، جنتامایسین، کانامایسین، استرپتومایسین یاتوبرامایسین و یا سایر اجزاء فرمولاسیون، مصرف آن منع شده است .

مقدار و نحوه مصرف

مقدار کافی از پماد را بر روی موضع 1 تا 2 بار در روز بمالید. در اطفال کمتر از 2 سال توصیه نمیشود. مصرف بیش از 3 هفته آن توصیه نمی شود. پوست ناحیه تناسلی تحت درمان بخصوص درشیرخواران با این دارو نباید بانداژ و یا با پوشک و پوشش پلاستیکی محکم شود .

هشدارها و احتیاطات

دسته بندی مصرف در حاملگیC .

جذب سیستمیک کورتیکوستروئیدهای موضعی موجب مهار برگشت پذیر محور هیپوتالاموس-هیپوفیز- آدرنال شده از اینروی در مصرف درازمدت و یا مقادیر زیاد علائم سندرمکوشینگ، هیپرگلیسمیا و گلوکوزوری در برخی بیماران دیده می شود.

در صورت برطرف نشدن علائم و یا تشدید علائم در طی 1 هفته باید بررسی مجدد صورت گیرد.

مصرف این پماد موضعی در دوران بارداري و یا شيردهي بخصوص بمدت طولانی و یا در نواحی وسیع و یا مقادیر زیاد و یا در پستان و یا نواحی اطراف آن بخصوص قبل از شیردهی توصیه نمی‌شود.

 

عوارض جانبی

مهم ولی با شیوع کم و نادر: حساسیت، آکنه، پرمویی، ریزش مو، خطوط قرمز صورتی بر روی پوست، نازکی پوست، ناشنوایی، خارش، بثورات، قرمزی، آماس.

نگهداری

دارو در دمای زیر 30 درجه سانتیگراد نگهداري و از یخ زدن محافظت شود.

بسته بندی

هر جعبه محتوی 1 عدد تیوپ 15 گرمی پماد تریامسینولون ان. ان.- ناژو به همراه راهنمای مصرف بیمار می‌باشد.