کرم موضعی کلوبتازول ناژو 0.05 %
  نام محصول : کرم موضعی کلوبتازول ناژو 0.05 %
 کلوبتازول ناژو 0/05%       Clobetazole –Najo 0.05%

کرم موضعی   Topical Cream


فارماکولوژی

کورتیکواستروئیدها از دیواره سلولی نفوذ می کنند، به گیرنده های سیتوپلاسمی سلولها متصل شده و درنهایت با ترکیب با DNAسلول موجب افزایش سنتز آنزیمهای مهارکننده واکنشهای التهابی شده و نیز از مهاجرت ماکروفاژها و لوکوسیتها به منطقه جلوگیری کرده که منجر به کاهش علائم التهابی میشود.

موارد مصرف

ضد التهاب استروئیدی قوی جهت رفع التهاب و مؤثر در درمان بعضی بیماریهای پوستی از جمله اگزما، درماتیتها، پسوریازیس، لیکن پلان، پمفیگوس، پمفیگوئید.

موارد عدممصرف

در صورت هر گونه حساسیت به ماده مؤثره و یا سایر کورتیکوستروئیدها و یا سایر اجزاء فرمولاسیون مصرف آن منع شده است.

مقدار و نحوه مصرف

در بزرگسالان مقدار کافی از کرم را به آرامی روی موضع دو تا سه بار در روز ماساژ دهید. مصرف کرم و یا پماد کلوبتازول در اطفال توصیه نمی شود. کرم کلوبتازول بصورت کوتاه مدت و یا جهت مصرف در نواحی کوچک توصیه می شود.

پوست ناحیه تحت درمان با این کرم در ناحیه تناسلی اطفال نباید پوشانده شود. از پانسمان ناحیه درگیر خودداری شود. در صورت برطرف نشدن علائم در طی 1 تا 2 هفته باید مجددا بررسی صورت گیرد.

هشدارها و احتیاطات

جذب سیستمیک کورتیکوستروئیدهای موضعی موجب مهار برگشت پذیر محور هیپوتالاموس-هیپوفیز- آدرنال شده از اینروی در مصرف درازمدت و یا مقادیر زیاد علائم سندرم کوشینگ، هیپرگلیسمیا و گلوکوزوری در برخی بیماران دیده می شود.

دسته بندی مصرف در حاملگیC .

مصرف موضعی این كرم موضعي در دوران بارداري و یا شيردهي بخصوص بمدت طولانی و یا در نواحی وسیع و یا مقادیر زیاد و یا در پستان بخصوص قبل از شیردهی توصیه نمی شود.

در اطفال و سالمندان و در عفونت محل مصرف، آتروفی پوست، کاتاراکت،گلوکوما، دیابت شیرین، هرپس و سل با احتياط مصرف شود.

عوارض جانبی

عوارض مهم، نادر و یا با شیوع کم: واکنشهای درماتیت تماسی (سوزش ، خارش)،بیحسی در انگشتان دست و یا پا، افزایش تحریک‌پذیری پوست، آتروفی پوست،

پورپورا، تاول، فولیکولیت، پوستول، وزیکول و عفونتهای ثانویه پوست و تلانژکتازیا

نگهداری

دارورا در دمای زیر 30 درجه سانتیگراد نگهداري و از یخ زدن محافظت نمایید.

بسته بندی

هرجعبه محتوی 1 عدد تیوپ 15 گرمی كرم موضعی كلوبتازول-ناژو 0/05% به همراه راهنمای مصرف بیمار می‌باشد.