امولسیونهای تمیز کننده و تونرها
امولسیونهای تمیز کننده و تونرها 

امولسیونهای تمیز کننده و تونرها

 

 

1-امولسیونهای تمیز کننده :

امولسیونهای تمیز کننده می توانند روغن در آب یا آب در روغنباشند . امولسیونها هر کدام تشکیل شده اند از حلالی از آب و روغنها که اثر تمیزکنندگی روی پوست می گذارند. آنها همچنین بر می دارند یک لایه از روغن را از رویپوست و در حالی که پوست را لمس می کنیم ، احساس صافی روی پوست به ما می دهد درمقایسه با احساس خشکی که بعد از استفاده از صابون و دیگر ترکیبات پاک کننده به مادست می دهد . امولسیونها بهترین پاک کننده ها هستند و برای کسانی که پوستها خشکدارند توصیه می شوند .

 

الف : کرمهای تمیز کننده :

یکی از قدیمی ترین امولسیونها، کرمهای تمیز کننده هستند و معروف هستند به کلدکرم    (cold cream)آنها از مخلوط مومهای طبیعی (موم زنبور عسل) و روغنهای گیاهی (روغن زیتون)تشکیلشده بودند و بوسیله بوراکس (borax)پایدار می شدند . در ابتدا پارافین مایع بجای روغنها گیاهی در فرمول جایگزین شد درمرحله ای دیگر بجای %15 ازروغن پارافین ، وازلین جایگزین شد که محصول متفاوتی را تشکیل داد . دیگر جایگزینیچربی این کرم ایزوپروپیل مریستات می باشد که خاصیت مرطوب کنندگی کرم را افزایش میداد و محصول را از نظر مالیدن روی پوست بهتر می کرد .

در یک کلد کرم فاز چرب آن برتری دارد اما کاربرد آن رویپوست که خنک می کند در نتیجه تبخیر آهسته آب است که وجود دارد در امولسیون آن .محصولات زیادی با هم مبارزه می کردند در گذشته اما محصولی پایدار ماند که بادستورالعملهای میکروبی مطابقت داشت . ستیل الکل همچنین یک نرم کننده است وویسکوزیته کرم را افزایش می دهد .

 

ب : محلولهای لازمل الشستشو

این محلولها بایک کف تمیز کننده شناخته می شوند ، اینمحصولات با آب کفی را ایجاد می کنند که این کف را آرام آرام روی صورت ماساژ میدهند و آنها یک لایه نازکی را روی پوست تشکیل می دهند که شروع می کنند به تمیزکردن و سپس آن را می شوییم افرادی که استفاده می کردند از آب و صابون تمایل بیشتریبه استفاده از این محصول را داشتند زیرا آب و صابون یک اثر خشکی روی صورت بجا میگذاشت .

 

پ : محلولهایی که نیاز به شستشو ندارند

می توانیم آنها را اینگونه تعریف کنیم که غلظت کمتری نسبتبه کرمهای پاک کننده دارند آنها روی پوست توسط دستمال کاغذی یا پارچه پنبه ای نرممالیده می شوند و همچنین آنها نسبت به کرمها کم مصرفتر هستند . اکثر محصولات آنهاحاوی روغن یا پارافین یا دیگر روغنها مثل روغنهای گیاهی و ایزوپروپیل پالیمیتاتهستند . لانولین الکلها به ترکیبات محلولهای امولسیونی اضافه شد که برتری داد اینمحصولات را مخصوصا در سیستمهای آب در روغن این ترکیبات یک مرحله  بالاتر هستند ار کلسترولی که روی پوست به طورطبیعی ایجاد می شود و خاصیت نرم کنندگی را تامین می کرد .

 

طرز ساخت کرمهای تمیز کننده :

طرز ساخت کرمهای تمیز کننده معمولا به این صورت است که ازدو فاز تشکیل می شوند فاز A یا فاز چرب و فاز B یا فاز آب .

1-ترکیبات فاز A را در یک ظرفی کهبرای همه بچ کافی باشد می ریزیم و قسمت بیرونی ظرف را حرارت می دهیم . تا به دمای 75°cبرسد .

2-در یک ظرف مجزا ترکیبات فاز B را در آب حل میکنیم و حرارت می دهیم تا دمای 75c

3-سریعا ترکیبات B را به A اضافه می کنیم درحالیکه بهم می زنیم .

4-دما را پایین می آوریم تا به 35°cبرسد سپس مواد حساس به حرارت را اضافه می کنیم .

 

2-تونرها :

تونر ها انواع مختلفی دارند که شامل Astringents,tonics,clacinfuyinlotions,fresheners  هستند. و به صورت مایع ، ژل ، کرم در دسترس هستند البتهاکثر محصولات آنها مایع هستند . هنگامی که تونرها را روی صورت می مالیم آنها اثرکثیفی نهایی را که باقی مانده از صابون یا امولسیون ردیابی می کند و پاک می کندبعلاوه آنها پوسته های مرده را از بین می برند و روی پوست یک حس تمیزی ، طراوت وسرزندگی باقی می گذارند . پایه تونرها شامل ماده قابض کننده، آب ، مرطوب کننده هاو نگهدارنده ها هستند .

جزء فعال این محصولات مولد انقباض هستند و همچنین اثراتمتنوعی بدنبال خواهد داشت از جمله: احساس انقباض در پوست ، کاهش موقت سایز منفذهایپوست ، برداشتن و کاهش چربیهای پوست و ضدعرق .

 

موادی که مولد انقباض در محصولات هستند شامل موارد زیرهستند :

1-الکهای کوتاه زنجیر ، اتانل ، ایزوپروپانل

2-ارگانیک اسید ها با پایین ترین وزن مولکولی – لاکتیک اسید، اسید سیتریک

3-متال سالتها ، ارگانیک یا این ارگانیک اسیدها ، آلومینیومسولفات و آلومنیوم لاکتات .

4-عصاره گیاهی

لوسیونهای جمع کننده (قابض)برای کنترل چربیها و جوشهای رویپوست مفید هستند . در قدیم بیشتر بر پایه گلاب بودند اما ا مروزه بیشتر محصولاتآنها اغلب شامل درصد بالایی از اتانل و در بعضی موارد ایزوپروپانل هستند که اینباعث می شود حلالیت محصولات افزایش پیدا کند همچنین الکل موجود در این محصول خاصیتضدعفونی کننده و میکروب کشی دارد و الکل یک احساس خنکی را روی پوست ایجاد می کند .

محصولاتی که برای جوش استفاده می شوند عوامل آنتی باکتریالهستند مثل triclosanکه   می توانند باعث کاهش تکثیر باکتریهاشوند .

تونرها برای پوستهای معمولی و خشک اغلب بر پایه الکلپاینتری هستند . در حال حاضر الکلهای فرار تونرها اغلب الکلهایی هستند که بتوانندبه راحتی پوست را ترک کنند و خشک شوند و اثری بجا نگذارند ، منتول می تواند بجایاتانل استفاده شود که احساس خنکی مشابه ای را دارد .

در سالهای اخیر گروهی از مرطوب کننده ها بوجود آمدند که اینسیستمها شامل           sodium hyaluranate شاخه ای ازسیلیکون مثل :

 jojoba ethoxylates , dimethiconecopolyol , panthenol و حلال آب و شاخه ای از ویتامین E ، sodium pyrrolidone carboxylateکه هر یک از این ترکیبات فاکتوری هستند که رطوبت طبیعی پوست را تامین می کنند .تونرها فرمولهای مختلفی دارند اما طرز ساخت یکی از فرمولها به شرح زیر است :

کربوپول 940را در آب باز می کنیم سپس در یک ظرف جداگانه نگهدارنده را در گلیسرول حل می کنیم وبه کربوپول اضافه می کنیم و هم می زنیم سپس سوربیتول 70%را اضافه می کنیم . و در آخر تری اتانل آمین را به محتویات اضافه می کنیم . یک راهتست تونرها این است که کمی از تونر را روی زبان بگذاریم به شرط اینکه سمی نباشد.  

 

 

زهره نظری

کارشناس R&D

واحد تحقیقات و فرمولاسیون شرکت ایرانناژو

 

منابع

 

1-Pouchers


2-chemistry and technology of thecosmetics And toiletnes industry

 

3-the chemistry and manufacture ofcosmetics

 

4-hand book of cosmetic science andtechnology